Alumíniumszilikát gyapot Az alumíniumszilikát gyapotok kémiailag semlegesek és a legtöbb savval és lúggal szemben ellenállóak. Nem ellenállóak az erős alkáliákkal, valamint fluor,- és a foszfor-savakkal szemben.
A speciális mullit gyapotoknak a magas hőmérsékletű hőszigetelés szektorában elfoglalt helyzete ma már elvitathatatlan. Rendkívül magas hőmérsékletállóság és kiváló tulajdonságok jellemzik ezeket a termékeket. A nagyobb alumíniumoxid tartalom révén a gyapotok messzemenően ellenállóak a vegyi behatásokkal, a redukáló atmoszférával és a vákuummal szemben.
Alumíniumszilikát paplanok A paplanok feltüskézett alumíniumszilkát szálakból, gyapotból s különböző vastagságban és sűrűséggel állnak rendelkezésre
Előnyök:
nagyon jó a hőingadozással szembeni ellenálló-képesség
alacsony hővezető-képesség
nagy kémiai ellenállás
az optimális energiakihasználás révén kiemelten környezetbarát, ezért gazdaságos a használata
Hő terhelésük és szigetelési tulajdonságai az összetétel függvényében eltérőek
A kerámiaszálas paplanok és papírok kéménycsövek szigeteléséhez javasoltak.
Szálkerámia papír A szálkerámia papír alumíniumszilikát szálakból, csekély mennyiségű szervetlen és szerves kötőanyagból készül hosszú szitálási eljárással. Ennek az eljárásnak köszönhetően olyan elasztikus papírok keletkeznek, amelyeket 0, 5 mm-től 6 mm vastagságig állnak vevőin rendelkezésére. A felhasznált aluníniumszilikát szálak típusától függően különböző osztályozási hőmérsékletű termékcsoportokat különbözetünk meg:
1260 °C,
1400 °C,
1600 °C.
A továbbfeldolgozás vágással (különböző szélességű és hosszúságú csíkok formájába) vagy stancolással történhet.
A szálkerámia papírok az alábbi területeken nyernek alkalmazást:
égetési alátétanyagként,
elválasztó réteg szinterizáló folyamatokban,
hőszigetelésként,
fogászati szakterületen
200 °C feletti hőterhelés esetén a szerves kötőanyag elillan és a papír szilárdsága jelentősen lecsökken.
Szálkerámia zsinórok és textíliák
A szálkerámia fonalakat, mint minden szálkerámia textília kimenő termékét, 1260 °C osztályozási hőmérsékletű alumíniumszilikát szálakból és kb. 20 % szerves szálból , mint pl.
Viszkózus szálakból vagy
Cellulóz szálakból sodorják fonattá.
A szilárdság megnövelése érdekében 500 °C felhasználási hőmérséklethatárig üvegszálak, míg 1150 °C hőmérséklethatárig krómacél dróthuzalok kerülnek beépítésre a fonatokba.
Ezekből a fonatokból lényegében az alábbi textil termékek állíthatók elő:
Szálkerámia zsinórok
Párhuzamos futó fonalakból állnak, amelyeket megsodornak. A felhasznált fonalak száma határozza meg a zsinór átmérőjét. Mivel a fonalak nincsenek egymással összekötve, ezért a szálkerámia zsinóroknak alacsony a formatartásuk.
Szálkerámia tömítések
Összefonott szálkerámia fonalakból állnak, kerek és sokszögletű kivitelben készülhetnek. Az összefonás miatt a szálkerámia tömítések nagyon alaktartóak.
Szigetelőzsinórok
Szigetelőzsinórok esetén egy lágy szálkerámia paplanmag köré szűk vagy széles csokrokban szálkerámia fonalakat sodornak.
Szálkerámia szalagok
A szálkerámia fonalakból egy adott szélességű szalagot szőnek. A szövési eljárástól függően 2-3 mm és 4-5 mm vastag szalagokat gyártunk.
Szálkerámia szövet A szálkerámia fonalakat egy szövési eljárás során szövetté munkáljuk meg. A szélesség 1000 mm, a szabványos tekercshosszúság 30 m. A szálkerámia szövetek tovább munkálhatók tűzoltó fedőpaplanná, hegesztőfüggönnyé stb.
Modulok A csíkmodulokat alumíniumszilkát gyapotokból vagy alumíniumoxid gyapotokból, illetve ezek kombinációjából gyártják. Az egymással párhuzamosan összeillesztett paplancsíkokat pontos modulvastagságra préselik és gézzel, illetve pántokkal összefogják. A csíkmodulokat azonban filcmodulként is fel lehet használni speciális ragasztóval fémhálóra vagy téglafalazatra ragasztva. Az anker, illetve a ragasztó megválasztása döntően hat a falazat élettartamára.
Előnyök:
egyszerű szerelés
nem szükségesek speciális szerszámok
hegesztett vagy csavarozott ankerek használata lehetséges
az ankerhelyek ellenőrzése lefedésük előtt
a kemenceburkolat egyenetlenségeinek könnyen kiegyenlíthetők
a sérült modulok egyszerű cserélhetősége
kis karbantartási igény Altra kompenzációs csíkok használata esetén
Modulokat használnak a hőkezelési technológiák összes területén, mindenekelőtt a nem folyamatosan üzemelő kemencékben: kovácskemence, üstfedél (acélipar), edzőkemence, izzító kemence, porcelánégető kemence, ferritkemence, utánégető berendezések. stb.
Filcmodulok A filcmodulok egymással párhuzamosan összeillesztett filclapok melyet szerves ragasztóval préselnek össze. Általában a tűzálló falazatra történő felragasztás előtt a filcmodul hideg oldalán egy szöges léc segítségével nagy mennyiségű lyukat készítünk. Ez egy jobb fogas illesztést hoz létre a ragasztó és a szálszerkezet között és a kemencefalon egy jobb tapadáshoz vezet. Ragasztó arra szolgál, hogy a filcmodulokat a fémhálóra vagy egy téglafalazatra rögzítsük. A ragasztó megválasztása döntően befolyásolja a falazat élettartamát.
A ragasztás előnyei:
könnyű és gyors szerelés
energiatakarékosság
meglévő téglafalazat védelme a hőingadozással terhelt lepattogzásokkal
A Prothermo Hofmann Kft. a különböző kerámiaszálas anyagok kiválasztása és felhasználása előtt nagy körültekintéssel jár el, hogy az környezetbarát legyen és a technológiai foyamathoz legoptimálisabb és tűzálló és szigetelőanyagokat alkalmazza berendezéseiben.